Nyári Olimpiai Sportok: Kosárlabda

Videó: Nyári Olimpiai Sportok: Kosárlabda

Videó: Kazincbarcika vs Debrecen Kosárlabda mérkőzés 2021 11 27 2024, Március

A kosárlabda az olimpiai programban jelent meg a háború előtti utolsó fórumon - 1936-ban, Berlinben. 23 csapat vett részt, amely a kosárlabda tornát a XI. Nyári játékok csapatsportjai között a legreprezentatívabbá tette. Az első arany ebben a sportágban az amerikai csapaté, a második a kanadaiaké, a harmadik pedig a mexikóiaké lett.

Nyári olimpiai sportok: Kosárlabda

Az amerikaiak továbbra is uralják ezt a sportot - egy tucatnyi verseny közül, amelyeken az ország csapata részt vett, csak háromban veszítették el a bajnokságot. A legfelső sorban kétszer a Szovjetunió válogatottja tudott lenni, egyszer - Argentína nemzeti csapata. Az 1980-as olimpián az amerikaiak nem vettek részt, majd az arany a jugoszláv kosarasoké lett. A szovjet csapatok számláján két aranydíj mellett négy ezüst és három bronz jár - ez a férfi kosárlabdázók eredményeinek összevont értékelésének második sora.

A női kosárlabda tíz olimpiai ciklussal később, a XXI olimpia előtt került fel a nyári játékok programjára, amelyre Atlantában került sor 1976-ban. Az első tornát a Szovjetunió kosárlabdázói nyerték meg, a következőt is, amelyre az amerikaiak részvétele nélkül került sor. Ismét az 1992-es barcelonai nyári játékokon a Szovjetunió volt köztársaságainak játékosaiból álló csapat remekelt a kosárlabda versenyeken. Az összes többi női olimpiai tornán, és már hatan vannak, csak az Egyesült Államok nemzeti csapatai nyertek.

Abban az időszakban, amikor független államként működött, Oroszországban a férfi kosárlabda csapatok soha nem tudtak olimpiai érmet szerezni. A nőknek vannak a legjobb eredményei - bronzérmet nyertek az elmúlt két nyári sportfórumon.

A jelenlegi szabályozás szerint a hivatásos kosárlabdázóknak joguk van részt venni olimpiai kosárlabda tornákon. Azon csapatok kiválasztása, amelyek indulhatnak benne, egy előre meghatározott séma szerint zajlanak, amelyben a selejtező versenyeken csak három hely derül ki. A többit elosztják Afrika, Amerika (2 csapat), Ázsia, Európa (2 csapat) és Óceánia bajnokai között. Még egy helyet kap a jelenlegi világbajnok és az olimpia rendező országának válogatottja.