Nyári Olimpiai Sportok: Művészi Torna

Videó: Nyári Olimpiai Sportok: Művészi Torna

Videó: Művészi Gimnasztika - 1952 2024, Április

A nyári olimpián a sportolók számos sportágban versenyeznek, beleértve a művészi tornát is. Ez a tudományág az első olimpiától 1896-ban, Athénban volt jelen a versenyprogramban.

Nyári olimpiai sportok: Művészi torna

A művészi torna azon sportágak egyike, amely számos érmet hozhat egy adott sportolónak és a válogatottnak. Az olimpia modern programja 14 díjátadó átadását írja elő. A férfiak az abszolút bajnokságban, a csapatversenyben, a padlógyakorlatban, a boltozatban, a párhuzamos rudak, a gyűrűk, a ló és a keresztléc gyakorlatokban díjazásban vesznek részt. A nők esetében az utolsó 4 héj egyenetlen rudakat és rönköt helyettesít.

A legelső olimpián, 1896-ban a férfiak számára csak a művészi torna versenyeit rendezték. A legtöbb díjat - 10-et - a Német Birodalom sportolói kapták meg. Görögország és Svájc csapata is jól teljesített.

1908-ban az Orosz Birodalom tornászai léptek fel először az olimpián. Ezek finn sportolók voltak, és hazájuk néven léptek fel, igaz, orosz zászló alatt. A finn csapat bronzot nyert a csapatversenyben.

A nők először vehettek részt művészi torna versenyeken az 1928-as amszterdami olimpia keretében. Akkor csak a csapatversenyre engedték őket. A női csapatok közül a holland válogatott szerezte meg az első helyet.

1952-ben a versenyprogram jelentősen kibővült. Különösen egy abszolút bajnokságot kezdtek megtartani a nők között, valamint versenyeket indítottak az egyéni készülékeken. A helsinki olimpia a szovjet tornászok diadala volt. Ez volt az első alkalmuk az olimpián. Ennek eredményeként a Szovjetunió sportolói 22 érmet nyertek, köztük aranyat a férfi és a női csapatokban, valamint az abszolút bajnokságokban.

A következő meccseken megismétlődött a szovjet sportolók sikere. A szovjet csapat részeként Larisa Latynina tornász kezdte meg fellépését, aki a sporttörténelem során a legtöbb olimpiai érmet kapta.

A 60-as évek óta a torna versenyeinek programja gyakorlatilag nem változott. A sportolókkal szemben azonban új követelményeket vezettek be. A 90-es évek óta a 16 évesnél fiatalabb lányok nem versenyezhetnek, bár tizennégy évesen már volt érem.

Oroszország sikerei a Szovjetunióval összehasonlítva szerényebbek. Van azonban remény, hogy a helyzet kiegyenlítődik a fiatal sportolók új generációjának megjelenésével a nagy sportágban.