Videó: 1912-es Nyári Olimpiai Játékok Stockholmban

Videó: All Five Continents Together - Stockholm 1912 Olympic Games Highlights 2024, Lehet

1912. ötödik nyári olimpiáját Stockholmban rendezték július 6. és 27. között. Svédország fővárosát választották a játékok rendezésére a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) berlini 1904. évi ülésén.

1912-es nyári olimpiai játékok Stockholmban

Az ötödik olimpia játékainak ünnepélyes megnyitójára 1912. július 6-án került sor a Királyi Stadionban. A megnyitón részt vett V. Gusztáv svéd király és Pierre de Coubertin. A 32 ezer nézőt befogadó stadion lelátói zsúfolásig megteltek.

A versenyen 28 ország 2407 sportolója vett részt. 14 sportágban rendeztek versenyeket, ami némileg elmaradt az előző olimpia szakágainak számától, de az összes versenyszám nőtt. Az öttusa először jelent meg az olimpiai programban, először voltak úszóversenyek a nők között. A stockholmi olimpián a klasszikus tudományágak bekerültek a versenyprogramba - 4 x 100 és 4 x 400 méteres váltóversenyek, valamint 5000 és 10000 méteres futás.

A verseny nagyon feszült küzdelemben zajlott, de számos sportágban azonnal meghatározták a favoritokat. Tehát a 800 méteres versenyen nem volt egyenlő az amerikaiakkal - James Meredith, Melvin Shepperd és Ira Davenport.

Az 5 km-es futamon drámai küzdelem bontakozott ki a finn Hannes Kolehmainen és a francia Jean Buen között. A győzelmet a francia futónak jósolták, aki az előzetes futamon új világrekordot állított fel. Maga a sportoló sem kételkedett a győzelemben, hisz abban nem volt méltó riválisa. A verseny kezdete után azonban azonnal kiderült, hogy a fiatal finn atléta, Hannes Kolehmainen nem fog engedni neki. A teljes távolságot lábról lábra futották - ha az egyiknek sikerült előbbre jutnia, a másik azonnal utolérte őt, és így tizenhét alkalommal. Másodpercekkel a cél előtt a franciának sikerült megelőznie az ellenfelet, de az utolsó métereken a finn utolérte, és előbb sikerült átlépnie a célvonalat. A francia előző nap felállított rekordját 30 másodperccel azonnal javították, ami valóban fenomenális eredmény volt. Ugyanezen az olimpián Hannes Kolehmainen további két aranyérmet nyert a 10 000 méteres és a 8000 méteres keresztfutamban.

Az amerikaiak az élen jártak a lökésben, Patrick McDonald és Ralph Rose nyert aranyat és ezüstöt. Az amerikaiak a 110 méteres gátfutásban is remekeltek, az aranyat Fred Kelly nyerte.

A birkózó versenyek nagyon érdekesek voltak. A mérkőzések időtartama egy órára korlátozódott, döntetlen esetén a győztest pontok határozták meg. De az elődöntőben és a döntőben az idő nem volt korlátozott, ennek eredményeként az orosz M. Klein és a finn A. Asikainen küzdelme 10 órán át tartott. A finn nyert. Mivel az elődöntőben megnyerte, ezért pihenés nélkül azonnal részt kellett vennie az utolsó küzdelemben, amelyet egy svéd sportolótól veszített el. A finnek és az őket támogató oroszok minden tiltakozását elutasították.

Sok ilyen igazságtalan döntés született ezen az olimpián. Tehát, a lövöldözős verseny alatt esni kezdett. A svéd lövészek számára a szervezők azonnal baldachint állítottak fel, és más országok sportolóit nem engedték alá. Ennek eredményeként a svédek hét arany-, hat ezüst- és négy bronzérmet nyertek. Győztek a csapatok összesítésében is, 24 arany-, 24 ezüst- és 17 bronzérmet kaptak.

A győzteseket a Királyi Stadionban díjazták. Az érmek átadása után lakomát rendeztek, amelyen a verseny összes résztvevője részt vett. Pierre de Coubertin arról beszélt, hogy a következő olimpiákat még szervezettebben kell megszervezni, és örömmel és harmonikusan megünnepelni.