1932 Nyári Olimpiai Játékok Los Angelesben

Videó: 1932 Nyári Olimpiai Játékok Los Angelesben

Videó: LOS ANGELES 1932 X OLYMPIC GAMES LOS ANGELES CALIFORNIA 89874 2024, Április

Az 1932-es nyári olimpián, az amerikai Los Angeles-ben 37 ország 1048 sportolója, köztük 127 nő vett részt. 14 sportágban rendeztek versenyeket. A játékok megnyitó ünnepségére az ókori római arénákra emlékeztető Colosseum nevű stadionban került sor.

1932 nyári olimpiai játékok Los Angelesben

A stadion befogadóképessége 105 ezer ember, ami akkor rekord értéket jelentett. Először az olimpiai kórus lépett fel, amely 150 énekesből, 300 zenészből és több fanfaristából állt. Miután az olimpiai esküt felolvasta George Calnan vívó, a IX-es olimpiai játékok bronzérmese és az amerikai pénzügyminisztérium részmunkaidős hadnagya.

A Los Angeles-i út költsége sok európai sportoló számára a játékban való részvétel legfőbb akadálya lett, így összesen 1048 ember gyűlt össze az érmekért. Először vettek szót az IA OI képviselői Kínából és Kolumbiából.

A játékok történetében először a sportolókat a várostól 20 km-re fekvő olimpiai faluban szállásolták el. A golfpályán mintegy 700 ház helyezkedett el egy oválisban éttermek, könyvtárak és játéktermek körül. Los Angelesben bemutatták az ország nemzeti himnuszainak előadását a verseny győzteseinek tiszteletére és az országok zászlainak emelését is.

A verseny helyszínei meglehetősen szétszóródtak a part mentén. Például az evezőmedence egy órányi gyorsútra volt a várostól (Long Beach), a kerékpárosok pedig Pasadenában versenyeztek a Roseball Stadionban. Egyébként a játékok után megsemmisült.

A Los Angeles-i versenyprogram hasonló volt az amszterdami olimpiai játékok programjához. De foci helyett lövészversenyeket rendeztek. A labdarúgó bajnokságot nem pusztán anyagi okokból rendezték, mivel az európai országok küldöttségei nem voltak számottevőek.

Pedig a sportolók által az olimpián mutatott eredmények magasak voltak. 90 olimpiai rekord született, köztük 18 világrekord.

A 100 méteres futamban az Egyesült Államok sportolóját, Eddie Toulant nyerte mellkason? megelőzte a szintén fő rivális Ralph Metcalfot. Towlen megnyerte a 200 métert is. Metcalfe azonban ezúttal durva mérési hibának esett - pályája 202 m hosszú volt.

Érdemes megjegyezni, hogy ezeken a játékokon a játékvezetők hibái nagyon gyakoriak voltak. Ezért az egyik újságíró "A játékvezetői hibák és téves számítások olimpiájának" nevezte őket. Például egyedülálló eset történt Los Angelesben. A 3000 méteres gátfutás döntőjében a köröket számláló személy elhagyta a helyét. Ennek eredményeként a sportolók 3450 m-t futottak.

Természetesen az amerikai csapat érdemelte ki a legtöbb díjat - 41 arany-, 32 ezüst- és 30 bronzérmet. Olaszországnak minden rang szerint 12 díja volt, míg Franciaországnak 10 arany-, 5 ezüst- és 4 bronzérme volt.