Tartalomjegyzék:

Videó: Mik A Szabályok A Bandy-ban

Videó: Enrasta - Маленькая панда 2024, Lehet

A gömbhoki hivatalos szabályai furcsa módon egy olyan országban születtek, amely már régóta nem fejlesztette ezt a sportot - az Egyesült Királyságban. 1891-ben ott hozták létre a Nemzeti Bandy Szövetséget, amely kiadta az első jégkorongtörvény-készletet. Hat évvel később orosz társuk megjelent Szentpéterváron, és 1955-ben - egy továbbfejlesztett változat, amelyet az év 2011-es kiadásában használtak, és jelenleg.

A jégkorong játékszabályainak betartását a játékvezetők speciális egyenruhában figyelik

Labdarúgók képzése

Nagy-Britannia, mint tudják, nemcsak a később Kanadává vált jégkorong, hanem a futball őse is. A 19. század végén a szezonra készülő játékosok téli edzésére találták fel a sportot, bizonyos mértékig ötvözve a futballt a hokival. Az angolul beszélő bandy mellett orosz jégkorongnak vagy bandyinak is nevezik. Csakúgy, mint a szokásos jégkorongban, a bandy-t is más kialakítású botokkal jégen játsszák. A játékosok egyenruhája hasonló, beleértve a kötelező korcsolyát, sisakot és védőfelszerelést.

A labdarúgással az orosz jégkorong ugyanannyi játékost kapcsol össze a pályán - 11, köztük egy kapus, szerepük hasonlósága, a mérkőzés időtartama - két félidő 45 perc szünettel, valamint a labda, bár sok kisebb méretű és súlyú. Fokozatosan azonban a brit futballisták elkezdték felhagyni a bandy-val, és hamarosan ez a sport Angliában megszűnt. Klubjai és válogatottjai régóta nem vesznek részt semmilyen hivatalos versenyen, és nem is törekszenek rá. Ellentétben az olyan nem téli országokkal, mint Mongólia és Szomália.

Oroszországban, ahol a végül szinte népszerűvé vált labdarúgó hokis Peter Moskvin pétervári rajongó erőfeszítéseinek köszönhetően jelent meg. Még 1888-ban Moskvin létrehozta a "Sportamatőrök Körét" és a "Sport" klubot. Résztvevőik nemcsak edzeni kezdtek, hanem népszerűsítették az orosz hokit is. Kilenc évvel később megírta a játékszabályok saját változatát, és 1898. március 20-án az első mérkőzést a város északi korcsolyapályáján játszotta. Kíváncsi, hogy a múlt század 30-40-es éveiben számos híres szovjet sportoló, például Vszevolod Bobrov egyszerre három sportágat kombinált, amelyek mindegyikének megvannak a maga szabályai - az országban megjelent futball, bandy és jégkorong később, mint más mosógéppel.

Péter előírásai szerint

A történészek szerint az ókorban, a modern Skandinávia, Nagy-Britannia, Oroszország és Hollandia területén szintén előszeretettel játszottak egy játékot, amely hasonlított a bendyhez. Még egy verzió is létezik, miszerint a labda jégkorong egyik rajongója, mint a fagyos téli levegőben zajló szerencsejáték, amely nagyon kedvez az egészség javulásának, az orosz orosz cár volt. Hollandiától Szentpétervárig állítólag nemcsak egy orosz flotta és egy teljes hajóépítő csoport létrehozására irányuló projektet hozott, hanem egy hokibotot, korcsolyát és az akkori játékszabályokat is.

Mint tudják, Nagy Péter idők Oroszországának és Svédországnak meglehetősen bonyolult kapcsolatai voltak, amelyek a huszadik században heves versengéssé váltak. Szerencsére csak sportjátékban. Tehát a skandinávok válasza az orosz Moskvin kezdeményezésére az 1907-ben Stockholmban közzétett bandy szabályok voltak, amelyek majdnem 50 évig érvényesek négy országból három országban, ahol ez a sport volt a legfejlettebb - Svédországban, valamint Norvégiában és Finnország. A negyedik a Szovjetunió volt, amely makacsul folytatta Peter Moskvin szabályainak betartását, és egy bizonyos pillanatig figyelmen kívül hagyta északi szomszédait.

Kompromisszumot kellett találni az 1955-ben létrehozott IBF (International Bandy Federation) által tervezett első világbajnokság előestéjén. Ebben a sportágban a négy vezető európai hatalom képviselői közötti tárgyalások nem voltak túl hosszúak, és az 1957-es finnországi világbajnokság, amely a Szovjetunió válogatottjának győzelmével zárult, egységes és kielégítő szabályok szerint zajlott. A jövőben azonban többször kiegészítették őket, különösen 2003-ban és 2011-ben, de a főbb szempontok továbbra is megmaradtak.

Csíkos forma

A játékszabályzat, amely egy nyílt jégpályán zajlik, amelynek méretei megegyeznek a futballal (hossza 90-110, szélessége 50-70 méter), elég szilárd. Ezért érdemes csak néhányat megemlíteni, amelyek leginkább jelzik a labdahokit. Egy meccs ideje két félidő 45 perc + egy 20 perces szünet közöttük. De 35 fokot meghaladó fagy esetén a találkozó vezető játékvezetője megváltoztathatja a formátumát: három 30 perces, vagy akár négy félidőt tartanak, ebből kettőt 25, kettőt pedig 20-ért játszanak. A mezőny játékvezetői, a labdarúgással és a jégkoronggal ellentétben, csak ketten vannak együttesben, plusz még egy asztalnál, gólokat, cseréket és büntetőket regisztrálva. A játékvezetőket csíkos egyenruha és fekete sisak különbözteti meg a hokistól.

A játékosok eltávolítása, akárcsak a kanadai jégkorongban, vagy bizonyos számú percig - 5 (fehér kártya) és 10 (kék)), vagy a játék végéig (piros) történik. Az egyéb büntetések és a szokásos helyzetek szinte megegyeznek a futballal - szabad vagy szabadrúgás, csak a 12 méteres szögletből, szögletből törnek át. De a labdával fejjel ütni, ellentétben a focival, tilos. Ugyanúgy, mint fekve, ülve vagy térdelve játszani. Az orosz jégkorongban a jégkorong példájára nem lehet együtt játszani vagy megállítani a labdát.