Nyári Olimpiai Sportok: Tenisz

Videó: Nyári Olimpiai Sportok: Tenisz

Videó: Úszás - Férfi 200 m vegyesúszás - Döntő - XXVIII. nyári olimpiai játékok, Athén (2004. 08. 19.) 2024, Lehet

A modern tenisz előfutára a gyeptenisz volt, amelynek szabályait 1858-ban fejlesztették ki Angliában. Ugyanakkor létrejött az első bíróság. A tenisz 1896-ban bekerült az olimpiai játékok programjába. 1924 és 1988 között azonban ebben a sportágban nem voltak versenyek az olimpiák formátumában.

Nyári olimpiai sportok: Tenisz

A versenyben 2 ellenfél vagy 2 játékospár vesz részt.

A teniszezőknek ütővel kell ütniük a labdát az ellenfél oldalára, és meg kell próbálniuk úgy, hogy az ellenfél ne találja el.

A játék egy adogatással kezdődik, amelynek joga az egyik teniszezőtől a másikig a mérkőzés folyamán eljut. A labda kiszolgálásához a hátsó vonal mögé kell állni az elválasztónál, és az ütővel átlósan el kell küldenie a labdát a pálya másik oldalára. A labda nem ütközhet a hálókba, és nem a hálóból. Ha ez megtörténik, a sportoló második kísérletet kap. Amint az egyik játékos pontot kap, a szerver kicserélődik.

Minden pont növeli a játékos pontszámát. 0 után 15, majd 30 és 40 érkezik. A játék megnyeréséhez 1 adogatást kell keresnie, mint az ellenfél, ha 30 vagy kevesebb pontja van. Ha mindegyik játékosnak 40 pontja van, a győzelemhez 2 szervát kell kihasználnia.

Ha a labda a szolgálattól eltérő találat után a hálóhoz ér, és a játékos pályájára esik, akkor pontot kap az ellenfele.

Egy szett megnyeréséhez 6 játékot kell megnyerni. Ha az eredmény 6: 5, akkor további játékot játszanak, ha 7: 5 az eredmény, akkor a készletet befejezettnek tekintik. Amikor minden játékosnak 6 győzelme van a meccseken, akkor döntetlenre kerül sor.

Ebben az esetben a változás két szolgálaton megy keresztül. Legalább 7 pontot kell szereznie 2 vagy több pont előnyével. Nincs idő a döntetlenre. Addig tart, amíg az egyik sportoló nyer. Minden 6 pont után a játékosok bíróságot cserélnek.

3 vagy 5 szett alkot egyezést. A játék megnyeréséhez 2 vagy 3 szettben kell győzni egy 3-, illetve 5-szettes meccsre.

Egyetlen játékhoz 23,8 m hosszú és 8,2 m széles pályát használnak, középpontja mentén hálót nyújtanak, amely két egyenlő részre osztja a pályát. A háló magassága középen 91,4 cm, az állványok magassága 107 cm.

A játékosok által dobott labda súlya 56,7 g és 58,5 g között változik, átmérője körülbelül 6, 541-6, 858 cm.

A teniszütőkre vonatkozóan a következő szabványokat állapítják meg: hosszuk legfeljebb 73, 66 cm lehet, átmérőjük pedig 31, 75 cm-ig megengedett.

A verseny során a résztvevőket úgy osztják szét, hogy a legjobb besorolású 16 teniszező és az azonos országból érkező játékosok a lehető legkésőbb találkozzanak.