Milyen Volt Az Euro Döntője

Véget ért a 2012-es UEFA Európa-bajnokság, amely megerősítette, hogy a futball iránt érdeklődők többsége számára már a kezdete előtt egyértelmű volt, hogy a spanyol játékosok jelenlegi generációja a legerősebb az ország történetében. Nincs egyenrangúja nemcsak Európában, hanem az egész bolygón is. A spanyolok az uralkodó világbajnokok, az Euro 2012 pedig a harmadik a sorozatban, akik világklasszis futballtornát nyertek.

Milyen volt az Euro 2012 döntője

Az ezúttal Lengyelországban és Ukrajnában rendezett Európa-bajnokság Kijevben ért véget, a torna legnagyobb stadionjában, amely több mint 63 ezer nézőt gyűjtött össze az utolsó mérkőzésre. A szurkolók nem csalódtak, az ilyen tornák utolsó meccsein elért négy gól luxus. És bár az olasz válogatott szurkolóinak érzelmei nem voltak pozitívak, csapatuk semmiképpen sem vesztette el a regnáló világbajnokot a korábban erre a csapatra jellemző unalmas védekező módon.

A mérkőzés első gólját a spanyol csapat meglehetősen gyorsan szerezte - a 14. percben Cesc Fabregas a jobb szélen verte meg a védőt, és erősen David Silvának küldte a labdát. Az angol bajnokság néhány képviselőjének egyike ebben a csapatban pontosan megütötte a fejét, amelyet a brit klubok játékának erős alkotóelemének tekintenek. Ezt követően az olaszok rendelkeztek a mérkőzés talán legerősebb szegmensével, egyenlő alapon játszva az ellenféllel, de nem tudtak gólt szerezni. Négy perccel a szünet előtt Spanyolország megduplázta az eredményt - a labdát a pálya közepén hárították el, és Jordi Alba mozdulatával azonnal elküldték a védők mellett. A spanyolok névleges védője, nem rosszabb, mint bármelyik csatár, egy-egy kijutást realizált a kapussal, nem sokat, de mindenképpen a kapuba küldte a labdát.

Az első félidőben Giorgio Chiellini megsérült, az olaszoknak le kellett cserélniük. A szünetben edzőjük - Cesare Prandelli - csatárt cserélt, és a játék folytatása után 12 perccel újabb változtatást hajtott végre. De a pályára lépő Thiago Motta öt perccel később hordágyon hagyta, és nem tudott visszatérni a játékba. A cserék határa kimerült, és a meccs kimenetele még az olasz válogatottat támogató hírhedt optimisták között sem okozott kétségeket - esélye sem volt arra, hogy tíz emberrel visszavegye a spanyol csapat két gólját.

Úgy tűnt, hogy a spanyolok nem voltak olyan hajlandók befejezni az ellenfelet, sokáig gurították a labdát a pálya felén vagy annak közepén. A 76. percben azonban Fernando Torres jelent meg a pályán, a brit Premier League második képviselője, aki 8 perc után még jobban felzaklatta az olaszokat. Ezután Juan Mata lépett a pályára, és a labdát is Gianluigi Buffon kapujába küldte. A 4: 0 arányban véget ért ez a játék, majd ugyanazon a pályán zajlott a spanyol válogatott jutalmazása, amely megerősítette Európa bajnok címét.