Milyen Volt Az Oslói 1952-es Olimpia

Videó: Milyen Volt Az Oslói 1952-es Olimpia

Videó: Változó vélemények az olimpiáról - Echo Tv 2024, Április

1952-ben Oslóban rendezték a VI. Téli olimpiai játékokat. Cortina d'Ampezzo olasz város és Lake Placid (USA) szintén harcolt a birtoklásuk jogáért, de a NOB tagjai nem a maguk javára döntöttek. A Szovjetunió sportolói nem vettek részt az olimpián, mivel a kormány félt a túl alacsony eredményektől, ami hátrányosan befolyásolhatja az ország hírnevét.

Milyen volt az oslói 1952-es olimpia

Az oslói VI. Téli olimpián 8 sportágban mindössze 22 éremkészletet játszottak. Különösen a bob, gyorskorcsolya és az alpesi síelés, a sífutás, a műkorcsolya, a jégkorong, a síugrás és az északi sport versenyeket rendezték. A csontvázat kizárták a téli játékprogramból.

Érdekesség, hogy az oslói olimpián a legjobb teljesítmény a házigazdák, a norvégok voltak. Nekik sikerült elnyerniük a legtöbb díjat, köztük 7 arany-, 3 ezüst- és 6 bronzérmet. Amerika a második helyen állt. Az Egyesült Államok sportolói 4 arany-, 6 ezüst- és 1 bronzérmet kaptak. És végül a harmadik helyen Finnország sportolói álltak, akik 3 arany-, 4 ezüst- és 2 bronzérmet nyertek.

Az 1952-es téli olimpia program a fent felsorolt fő sportágak mellett bemutató labda jégkorong versenyeket is tartalmazott. Svéd, norvég és finn sportolók vettek részt rajtuk. A torna győztese Svédország lett, amely a fő sportágakban mindössze 4 bronzérmet és egyetlen ezüst- és aranyérmet sem nyert, így a svéd sportolók kedveskedhettek honfitársaiknak. A bandy tornán a második helyet Norvégia szerezte meg, a harmadik pedig a finneké lett.

Az 1952-es téli olimpiának számos érdekes vonása volt. Ezek közül a legfontosabb a női sífutó versenyek megrendezése volt. Ekkor az olimpiai mozgalom történetében először a sportolók nemcsak az alpesi síelésben, hanem a 10 km-es versenyeken is bizonyíthatták magukat. Sőt, Norvégiában erőteljesen tiltakoztak a nők e versenyekre való felvétele ellen, de ebben a kérdésben az olimpiai játékokat rendező ország képviselőinek véleményét nem vették figyelembe.

A sífutásban 8 ország 20 sportolója vett részt. A legeredményesebben a finn síelők teljesítettek: mindhárom érmet megszerezték. Az első helyet Lidia Viderman szerezte meg, a másodikat - Mirja Hietamies, a harmadikat - Siiri Rantanen. Általánosságban elmondható, hogy a verseny eredményei szerint Finnország, Svédország és Norvégia sízői voltak az élen, messze mögöttük hagyva más országok riválisait.