Milyen Volt Az 1912-es Stockholmi Olimpia

Videó: Milyen Volt Az 1912-es Stockholmi Olimpia

Videó: Változó vélemények az olimpiáról - Echo Tv 2024, Március

A sorozatban ötödik stockholmi (svéd) olimpiai játékokat 1912. május 5. és július 27. között rendezték. 28 ország 2407 sportolója, köztük 48 nő vett részt rajtuk. A program 14 sport- és 5 művészeti vetélkedőt tartalmazott, 102 díjasort sorsoltak ki.

Milyen volt az 1912-es stockholmi olimpia

Ilyen alapossággal még soha nem rendeztek olimpiai játékokat - csodálatos stadiont építettek, részletesen kidolgozták a verseny programját. Szó szerint az egész város figyelte az olimpiát, mindenhol ünnepi hangulat uralkodott. Végül Pierre de Coubertin látta fő ötleteinek megvalósulását.

A résztvevők eredményeinek sűrűsége, valamint a rekordok bősége azt mutatta, hogy a sportolók versengése az olimpiai játékokon elérte azt a szintet, ahol kemény edzésre van szükség ahhoz, hogy bármely sportágban nyerjünk.

Egy nagy orosz válogatott (178 fő) kiküldése ilyen körülmények között csapatunk rendkívül sikertelen teljesítményéhez vezetett. Az újságok még "Sports Tsushima" -nak is hívták. A nem hivatalos ranglistán szereplő csapat csak a 16. helyet szerezte meg, és mindezt azért, mert sietős személyzet volt.

Az amerikai csapatnak volt a legtöbb aranyérme - csak 63 érem, ebből 25 arany, 19 pedig ezüst és bronz. Az érmek teljes számát (65 darab) tekintve azonban az Egyesült Államokat Svédország megelőzte (24 + 24 + 17), a harmadik helyet az Egyesült Királyság sportolói szerezték meg - 41 érmet (10 + 15 + 16).

Figyelemre méltó, hogy az akkor Oroszország részét képező Finnország független csapatot mutatott be, végül 26 éremmel (9 + 8 + 9) szerezte meg a megtisztelő 4. helyet. Oroszországnak csak 4 érme volt (2 "ezüst" és 2 "bronz"). Volt azonban még egy érem - egy arany. A verseny után Karol Rummelnek adták át. Az akadályokat legyőzve a sportoló ez utóbbival nem bírt. Ennek eredményeként a lova Rummelre esett. Ennek ellenére a sportoló erős akaratú erőfeszítéssel felmászott a lóra és a mellkasát folyamatosan a kezével elérte a célig. A cél után elvesztette az eszméletét, és 5 csípő törésével egy stockholmi kórházba szállították.

Ezt a drámát V. Gusztáv svéd király követte, aki szintén a játékok védnöke volt. Személyesen elrendelte egy újabb érem leadását és átadását Rummelnek közvetlenül a kórházi osztályon.

Az V. olimpia játékain is először rendeztek művészeti versenyt. Az első "aranyat" pedig a játékok kulturális programjának keretében az "Óda a sporthoz" című vers kapta. Szerzői a német M. Eshbach és a francia G. Hohrod voltak, bár később kiderült, hogy az "Óda a sporthoz" Pierre de Coubertin írta, és ezek a nevek csak álnevek voltak. Tehát Coubertin közelebb akarta hozni a német és a francia népet az ellenségeskedés növekvő fenyegetésével szemben.