Videó: Nordic Kombinált - Kettő Az Egyben

Videó: AMT190 BRf 2020 käyttöohjevideo 2024, Április

A síugrás és a sífutás tökéletesen létezik, mint különféle téli program. De ugyanezzel a sikerrel él a sporttér és szimbiózisa, becenevén sí nordic kombináció vagy "északi kombináció" (amely közelebb áll az angol - Nordic Combined névhez).

Nordic együttesen - kettő az egyben

A történelem ezt a sportot, mint önálló tudományág kezdődött 1924-ben, amikor a kombinált síelés része lett a verseny programja a téli olimpián. Aztán azonban a külseje más volt, mint a modern. Először is, a verseny megelőzte az ugró részt, és nem követte, ahogy most történik, másrészt a győztesek meghatározásának rendszere valahogy homályos és trükkös volt.

Kép
Kép

Minden megváltozott a norvég sportoló, Gunder Gundersen sí nordic kombinációban való megérkezésével. Kettős harcosként nem különböztette meg magát valami kiemelkedőtől: az ő számláján csak két különböző színvonalú érem volt, amelyet a világbajnokságon szereztek - ezüstérmet a Fálunban és egy bronzérmet Lahdiban. Gundersenről 20 évvel a sport sikerei után beszéltek igazán, amikor a norvég síelő az Északi Kombinált Sí Bizottság vezetője lett, amely része volt a Nemzetközi Síszövetség struktúrájának.

1980-ban, a verseny technikai igazgatójaként figyelve az olimpiai biatlon tornát, Gundersen egy olyan pontrendszerre gondolt, amely világosan és konkrétan megmagyarázza, hogy egy sportoló milyen előnyben részesül a verseny ugródeszkás részében (és akkor a sorozatnak a jelenlegi megjelenése volt) a síverseny előtt.

Kép
Kép

A sí-északi kombinációban elnyert díjakat (akkor és most is) két típusra osztották - egyéni versenyben és csapatbajnokságban. A személyi tudományok, Gundersen javasolta, hogy „átalakítani” egy ponton kapott egy jumper egy ugródeszka 6, 7 másodperccel a pályán. A csapatindulások számára a pontkülönbség a vezető - a négyes váltó "rúgója" - felsőbbrendűségét jelentette 5 másodperc alatt a legközelebbi üldözővel szemben.

Később az átalakulási együttható kezdett változtatni. 2010-ben, a vancouveri olimpiai játékokon meghatározták azokat a szabványokat, amelyeket még mindig használnak: 1 ugráspont az egyéni versenyeken 5 másodpercet vesz igénybe, és a csapatban ez a szám 1,33 másodpercre esett.

A több mint 10 évvel ezelőtt elhunyt Gunder Gundersen örökségét számos más sportágban megörökítik, amelyek az úgynevezett "üldözőverseny" formájában használják a rendszert - különösen a sífutás és a biatlon.