Meddig Tart Egy Kosárlabda Mérkőzés?

Tartalomjegyzék:

Videó: Meddig Tart Egy Kosárlabda Mérkőzés?

Videó: Edzőtáborban a férfi kosárlabda válogatott 2019.07.31. 2024, Április

A kosárlabda játék az egyik legnépszerűbb a világon, de nem mindenki tudja megmondani, mennyi ideig tart egy kosárlabda meccs. Negyedek, hosszabbítások, szünetek, időkorlátok - időtartamuk gyakran kérdéses.

Meddig tart egy kosárlabda-mérkőzés?

Hogyan számít az idő a kosárlabdában

A kosárlabda azon sportágak egyike, ahol a nettó időt tartják. A játékvezető stopperje csak akkor működik, amikor a labda játékban van. Ha elhagyja a pályát, vagy más jellegű szünetek vannak, a mérkőzés ideje leáll. Visszaszámlálása a labda lejátszása után kezdődik újra.

Maga a játék négy egyenlő negyedre oszlik. 10 vagy 12 percig is eltarthatnak. Ugyanakkor a 12 perces szakaszokat jelenleg csak az Észak-Amerikában létező Nemzeti Kosárlabda Szövetségben (NBA) gyakorolják. Az összes többi versenyen egy negyed 10 perc.

A játék egy ugró labdával kezdődik, amelyet a pálya középső körében játszanak. 2 perc szünet van a negyedek között. Ebben az esetben a második és a harmadik negyedet hosszú szünet választja el - 15 perc.

A kosárlabda mérkőzést a legtöbb pontot szerző csapat nyeri meg a játékidő végén (a szabályoknak megfelelően 40 vagy 48 perc). Ha a pontszám megegyezik, akkor hosszabbításra van szükség (további 5 perc). A csapatok addig játszanak, amíg a győztest ki nem derítik. Döntetlen nem lehet, így annyi túlórát tölt el, amennyi szükséges (egy, kettő, három stb.).

Az összes idézett szám a nettó meccsidőre vonatkozik. Ha a szokásos időt szánjuk, akkor a kosárlabda játék általában 1-2 csillagászati órát vesz igénybe (játék szüneteivel, szünetekkel, hosszabbítással).

Különös szabályok

Minden csapat 24 másodpercet kap egy támadásért (az NBA-ben - 32). Az időt attól a pillanattól kezdve számoljuk, hogy a labda eltalálja a játékos kezét, és mielőtt lejárna, a csapatnak meg kell szabadulnia a kosárlabda „héjától”. Ellenkező esetben a játékvezető sípjával megszakítja a támadást, és átadja a labdát a másik csapatnak. Általános szabály, hogy a birtoklás az ellenfél gyűrűjének dobásával végződik.

Ezenkívül a labdabirtoklás első 8 másodpercében a labdát a saját térfeléről át kell vinni a másik oldalra. Dobáskor vagy szabaddobáskor a labdának 5 másodpercen belül el kell hagynia a kosárlabdázó kezét. Van egy 3 másodperces szabály is: ez az a határidő, amikor egy játékos az ellenfél gyűrűje alatt állhat.

A játék időtartama rekord

2006-ban Észak-Amerika adott otthont a leghosszabb kosárlabda-mérkőzésnek. A Duke és Észak-Karolina csapatok több mint 58 órán keresztül játszottak egyenesen szombat reggeltől hétfőig. A mérkőzést kifejezetten az időrekord megteremtésére tartották, a jegyértékesítésből származó bevételt jótékonysági célokra fordították.