1920-as Nyári Olimpia Antwerpenben

Videó: 1920-as Nyári Olimpia Antwerpenben

Videó: Olympiade in Antwerpen (Pathé News - 1920) 2024, Lehet

A zsinórban VII-es nyári olimpiai játékokat Antwerpenben rendezték. Hivatalosan augusztus 14-én nyitottak és augusztus 30-án zárultak. A keretükön belüli első versenyeket (műkorcsolyázók és jégkorongozók versenyei) azonban áprilisban tartották. Júliusban a jachtosok és lövészek harcoltak az érmekért, a futballisták pedig augusztusban és szeptemberben játszottak.

1920-as nyári olimpiai játékok Antwerpenben

Az 1920-as antwerpeni olimpiai játékokat összesen április 23. és szeptember 12. között tartották. A világ 29 országából 2675 sportoló (köztük 78 nő) versenyzett 25 sportág 158 szakágában a legmagasabb díjakért. A legfiatalabb résztvevő a svéd Nils Skoglund volt (14 év és 8 nap), a legidősebb Oskar Swann, ismét svéd (72 év és 281 nap). Az Egyesült Államok válogatottja érdemelte ki a legtöbb érmet - 94 darabot. Az amerikaiak, Lloyd Spooner és Willis Lee kapták a legtöbb érmet - egyenként 7 darabot.

Az atlétikai versenyeket augusztus 15. és 23. között rendezték. 509 férfi küzdött éremért 29 szakágban. A legfiatalabb sportoló a spanyol Diego Ordonez volt (16 év és 283 nap), a legidősebb Matt McGrath, az Egyesült Államok szülöttje (42 év és 243 nap). A finn Paavo Nurmi és a svéd Erik Backman érdemelte ki a legtöbb díjat - egyenként 4 érmet.

A férfiaknál először 3000 m-es gátfutás került fel.

Az első világháborúban Németországból és szövetséges országaiból (Bulgária, Törökország és Ausztria-Magyarország) érkező sportolókat nem hívták meg. Politikai okokból a szovjet orosz sportolók sem vettek részt az olimpiai játékokon.

Antwerpenben először emelték az olimpiai zászlót, és kihirdették az olimpiai esküt - ezeket a hagyományokat ma is tiszteletben tartják.

A játékok hőse a finn Paavo Nurmi volt, aki megnyerte a keresztet az egyéni és csapatbajnokságban, valamint a 10 000 m-es futamon, és ezüstérmet is szerzett 5000 m-es futamon. Az angol Albert Hill 2 fő díjat - a 800-ban - szerzett. és 1500 m futam.

Antwerpenben pályafutása negyedik olimpiai aranyérmének (maraton) megszerzésével fejezte be, az 1912-es stockholmi olimpiai játékok egyik hőse - Hannes Kolehmainen tartózkodó. Négy aranydíj mellett volt egy "ezüstje".

Az összesített éremtáblázatot (a legmagasabb díjak számát tekintve) az amerikai csapat vezette 9 arany-, 12 ezüst- és 8 bronzéremmel. Finnországnak szintén 9 aranyérme volt, de az ezüst és a bronz 4, illetve 3. Harmadik hely - Nagy-Britannia - 4 díjat kapott minden értékből.