1948. Nyári Olimpiai Játékok Londonban

Videó: 1948. Nyári Olimpiai Játékok Londonban

Videó: London 1948 Olympic Games - Olympic Flame & Opening Ceremony 2024, Lehet

A második világháború alatt nem volt olimpia. Az első nyári versenyeket 1948-ban rendezték Londonban, amelyek a teljes értékű békés élet kezdetének jeleivé váltak, többek között a sport területén is.

1948. nyári olimpiai játékok Londonban

Londonot választották a játékok fővárosának, annak ellenére, hogy ebben az időszakban az Egyesült Királyságban súlyos helyzet volt. Az ország továbbra is élelmezés hiányában megőrizte a háború idején bevezetett normálási rendszert. Ez volt a második londoni olimpia, az elsőt még 1908-ban rendezték meg, és nem különbözött egymástól.

Összesen 59 ország sportolói vettek részt a versenyen. Németországot és Japánt agresszív országként tiltották el a játéktól a második világháború alatt. A Szovjetunió mérlegelte annak lehetőségét, hogy csapatát elküldje a versenyre, de ezt politikai ellentétek miatt nem sikerült megtenni. Emellett több ország először delegálta sportolóit a játékokra. Köztük volt Burma, Venezuela, Libanon és számos más ország.

A nem hivatalos csapatversenyen az amerikai csapat az első helyet szerezte meg. A legnagyobb sikereket amerikai futók és úszók érték el, nők és férfiak egyaránt. A második és a harmadik helyet Svédország és Franciaország szerezte meg, nagy előnnyel a vezetővel szemben. Nagy-Britannia országonkénti összesítésben csak a 12. helyen állt. A csapat csak három aranyérmet kapott: kettőt evezésben és egyet vitorlázásban.

A finn csapat a torna vitathatatlan vezetője lett. 6 arany-, 2 ezüst- és 2 bronzérmet nyert. A lovas férfiak versenyei egyedülállóak voltak. Három finn sportoló kapott aranyérmet, bár kezdetben állítólag egy kitüntetést kellett volna átadnia.

A bokszban az argentin sportolók egyszerre 2 aranyat nyertek. Dél-Afrika és Magyarország válogatottjai ugyanannyi díjjal büszkélkedhettek. A sok más sportágban élenjáró amerikaiak csak egy ezüstérmet nyertek.

Érdekes volt, hogy az angol futballcsapat nem kerülhetett az érmesek közé. Az arany Svédországba, az ezüst Jugoszláviába, a bronz pedig Dániába került.