Videó: 1928. évi Nyári Olimpiai Játékok Amszterdamban

Videó: Ökölvívó Olimpia bajnokok 1960-72-ig (Archívum) 3.rész 2024, Április

Amszterdam minden küzdelem nélkül megkapta az 1928-as nyári olimpia rendezésének jogát, mivel csak Hollandia fővárosa nyújtott be kérelmet a NOB-hoz. Először a NOB elnöke és alapítója, Pierre de Coubertin súlyos betegség miatt nem volt jelen a játékokon. Hangos botrányok nélkül teltek el, kivéve a francia sportolók és az olimpiai stadion őrzője közötti viszályt.

1928. évi nyári olimpiai játékok Amszterdamban

Amszterdamban a kilencedik nyári olimpiára 1928. május 17. és augusztus 12. között került sor. 3014 sportoló vett részt a világ 46 országából. Bár a részt vevő országok száma nőtt, a sportolók száma csökkent. Ezenkívül a Games programot is megszakították. Éremeket osztottak ki 14 sportágban.

Amszterdamban 16 éves szünet után a német sportolók ismét versenyezni kezdtek. Az olimpia debütálói olyan országok voltak, mint Panama, Zimbabwe (akkor Rodézia) és Málta. Addigra a Szovjetunió nem tudott megállapodni a NOB-val, ezért nem engedte sportolóit Amszterdamba.

A 28 nyári játékon megszületett az egyik legfontosabb olimpiai hagyomány, amely a mai napig fennmaradt. Hollandia fővárosában égett először tűz, amelyet a görög Olimpia tükör segítségével meggyújtott a naptól. A futók elvitték a Játékokra, egymást átadva, mint egy stafétabotot.

A programban először szerepeltek női atlétika versenyek - 4x100 méteres váltóverseny, 100 és 800 méteres futás, diszkoszvetés és magasugrás, valamint torna versenyek. A nők körében az atlétikai programok minden típusát világrekord jellemezte. A favoritok német és amerikai sportolók voltak.

Figyelemre méltó, hogy a nők körében 800 méter felvétele a programba jelentős vitákat váltott ki. Ennek az az oka, hogy a nők ezen a távon a célegyenes versenyei alatt kimerülten zuhantak közvetlenül a pályára. 1932-ben a 800 méteres távot kivonták az olimpiai programból. Ez a távolság csak az 1960-as játékokon jelent meg újra.

Az amszterdami olimpián a súlyemelő verseny vezetőjét először a triatlon összege határozta meg: tiszta és bunkó, fekvenyomás és elkapás. A súlyemelők öt súlykategóriában versenyeztek.

A nem hivatalos csapatverseny favoritjai az amerikaiak voltak. A második helyen német sportolók álltak. A finnek zárták az első hármat.