Ahol Az 1992-es Nyári Olimpiát Rendezték

Videó: Ahol Az 1992-es Nyári Olimpiát Rendezték

Videó: Darnyi Tamás és Czene Attila a 200m vegyesúszás döntőjében,Barcelona,1992 2024, Március

A múlt század utolsó harmada, bár világháborúk nélkül ment, civilizációnk fejlődésének történetében nagyon viharos időszak volt. Ez tükröződött az olimpiai játékok történelmében, amelyekre emlékeztek az 1972-es terrortámadásról és a négy későbbi nyári olimpia különböző államcsoportjainak bojkottjairól. Az 1992. évi XXV. Nyári játékok különleges helyet foglalnak el ebben a sorban - ezek koruk legnyugodtabb és olimpiai ihletésű versenyei voltak, amelyeket az Ibériai-félsziget városgyöngyében rendeztek.

Ahol az 1992-es nyári olimpiát rendezték

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szabályai szerint az olimpia megrendezésének jogát nem egy ország, hanem egy adott város kapja meg. Hat város válhat a bolygó 25. nyári sportfesztiváljának fővárosává - ennyi pályázatot nyújtottak be a bizottsághoz. Közülük öt európai országban található, és a világ többi része az ausztrál Brisbane-t képviselte. A döntő szavazásra hat évvel a verseny tervezett kezdete előtt került sor - 1986. október 17-én a Barcelona a szavazás három fordulójában feltétel nélküli győztes volt.

A XXV. Nyári olimpia fővárosa Spanyolország második legnépesebb városa, Katalónia tartomány fővárosa. A város történelmének több mint két évezrede van - az egyik legenda szerint 400 évvel Róma megjelenése előtt 400 évvel az ókori görög mítoszok hőse, Herkules alapította. Barcelona 120 km-re található a francia határtól és ugyanolyan távolságra a Pireneusoktól, a Földközi-tenger partján. Ez enyhe éghajlatot eredményez, az olimpiai játékok hagyományos hónapjaiban, júliusban és augusztusban az átlagos hőmérséklet 25 ° C.

A fő olimpiai helyszínek a Montjuïc-dombon épültek, ahol Barcelona híres kertjei 200 hektár területen terülnek el. Az olimpiai stadion és a Sportpalota a domb déli lejtőjén helyezkedett el. A sportolók hagyományos kompakt lakóhelye, az Olimpiai Falu a semmiből épült a katalán főváros tengerparti részén, és a játékok után új városi lakóövezetté vált.

Magukat a játékokat, amelyek kabalája egy Kobe nevű kiskutya volt, ma is az egyik legeredményesebbnek tartják az olimpiai mozgalom történetében. Ez volt húsz év első olimpiája, amelyet egyetlen állam sem bojkottált. 169 országból több mint 9 ezer sportoló vett részt rajta, akik 32 sportágban 257 díjkészletért küzdöttek. A XXV. Nyári olimpia sikeresnek bizonyult a volt Szovjetunió 12 államának sportolói számára, akik akkor a közös csapatban szerepeltek - 112 díjat nyertek, jobban, mint bárki más. A belorusz tornász, Vitalij Shcherbo négyszer nyert aranyérmet egyetlen versenylustaságban, és a barcelonai olimpián összesen 6 alkalommal lett győztes.