Videó: Téli Olimpiai Sportok: Csontváz

Videó: Az első magyar téli olimpiai aranyérem története 2024, Április

A téli olimpiai játékok programjaiban számos sportág szerepel, amelyek a lesiklás különböző lehetőségeit képviselik. Néhányuk számára elegendő a hótakaró és egy sportoló viszonylag egyszerű felszerelése (például alpesi síelés), másokhoz jégpályák és speciális sporteszközök szükségesek. A csontváz a lejtősportok második típusára utal.

Téli olimpiai sportok: Csontváz

Leginkább ez a sport hasonlít a szánkóra - egy bátor versenyző két acélfutón lövedéket használ egy hegyről egy jégcsiga mentén. Ahogy a szánkósportokban, úgy ez is egy időzített verseny - a győztes az, aki a legrövidebb idő alatt teljesíti az egész pályát. Ehhez a sportolónak irányítania kell a lövedékét, a kanyarodáshoz legoptimálisabb pályákat kell választania, és a lehető legkevesebbet kell megpróbálnia megérinteni a jégcsúcsot, hogy a lövedéket még másodpercek századik része sem lassítsa. A szánnal ellentétben a csontvázkészülék lapos műanyag pajzs, amelyen a sportoló mellkasával fekszik, irányát megváltoztatva akár a test elhajlításával, akár a jégpálya speciális cipőkkel való érintésével. Ez egy meglehetősen traumatikus sport, mivel a leggyorsabb pályákon versenyző 130 kilométer / órás sebességre gyorsul fel.

E sportág első hivatalos versenyeit a 19. század végén kezdték meg a svájci St. Moritzban. Ott megépítették a szükséges paraméterek nyomvonalát és az első csontvázat. És amikor ez a város megkapta a II. Téli olimpiai játékok rendezési jogát, a csontváz bekerült a versenyprogramba. Az amerikai Jennison Heaton 1928-ban az első olimpiai bajnok lett, öccse, John pedig ezüst díjat kapott.

Legközelebb 1948-ban jelent meg ez a sportág az olimpiai programban az 5. téli olimpián, amelyet szintén St. Moritzban rendeztek meg. Ezt egy 54 évig tartó szünet követte. Az amerikai Salt Lake City-ben rendezett 2002-es olimpiára sokáig nem a St. Moritz pálya volt az egyetlen, és a rendes világbajnokságot 20 éve rendezik. A 19. téli játékok óta ez a sport minden téli olimpián szerepelt. Az orosz olimpikonok eddig csak egy érmet nyertek a csontvázban - a legutóbbi vancouveri játékokon Alekszandr Tretjakov a harmadik helyet szerezte meg.