Ahol Az 1984-es Téli Olimpiát Rendezték

Videó: Ahol Az 1984-es Téli Olimpiát Rendezték

Videó: Димаш и Денис: светлый отблеск дружбы (SUB. 22 LGS) 2024, Április

A XIV. Téli olimpiai játékokat 1984. február 8. és 19. között rendezték meg Szarajevóban, a Bosznia és Hercegovinai Köztársaság fővárosában, amely akkoriban Jugoszlávia egységes államának része volt. 49 ország 1272 sportolója küzdött az érmekért 7 sportágban.

Ahol az 1984-es téli olimpiát rendezték

A téli olimpiára való jelentkezés elbírálása során Szarajevónak nagyon erős versenytársai voltak: Japán Sapporo és Svédország Göteborg. Sapporo már az 1972-es téli olimpiának adott otthont, ezért a japánok kitartóan azzal érveltek, hogy sikeresen ki tudják használni a meglévő infrastruktúrát, valamint az ilyen nagy és fontos versenyek megrendezésének felhalmozott tapasztalatait. Ennek ellenére a második szavazási fordulóban Szarajevó 39 szavazattal, 33 ellen 33% -kal győzött Sapporo mellett. Az olimpiai játékok hivatalos kabala az aranyos farkaskölyök, Vuchko.

A Szovjetunió válogatottját ezeken a meccseken a csapatversenyben a győzelem fő favoritjának tekintették. Különösen vártuk a jégkorong-válogatott győzelmét, hiszen az előző Lake Placid-i olimpián jégkorongosaink a bajnokság utolsó részében szenzációsan elvesztették az amerikai csapatot, amely minden tekintetben fölényben volt. Ez a játék "Csoda a jégen" néven vonult be a történelembe. És úgy tűnt, hogy az elvárások valóra válnak, a Szovjetunió válogatottja azonnal győzelemmel kezdte meg szereplését: a verseny első napján Nyikolaj Zimjatov síző 30 km-es távon aranyérmet nyert. De végül a Szovjetunió válogatottja csak a második helyet szerezte meg a csapatok összesítésében, 25 érmet nyert - 6 aranyat, 10 ezüstöt és 9 bronzot. A korábbi Lake Placid-i olimpiához képest, ahol 10 aranyérmet nyertek, ez meglehetősen gyenge eredmény volt.

Némi vigaszt jelentett, hogy jégkorongosaink az aranyérmesek között voltak. Az első helyet az NDK válogatottja szerezte meg, amely 9 arany-, 9 ezüst- és 6 bronzérmet kapott. Az USA csapat 4 arany- és 4 ezüstéremmel a harmadik helyen végzett.

Általánosságban elmondható, hogy az olimpia szervezése magas színvonalúnak bizonyult, a játékokat valóban sportos légkörben rendezték. A helyi lakosság őszinte szívélyességgel bánt a sportdelegációk tagjaival. Röviden: a szarajevói olimpia a sport és a béke igazi ünnepe volt.