Ahol Az 1976-os Téli Olimpiát Rendezték

Videó: Ahol Az 1976-os Téli Olimpiát Rendezték

Videó: Almássy Zsuzsa 1972-ben és napjainkban. 2024, Április

A téli olimpiai játékok a világ egyik legjelentősebb sporteseménye. Több tucat ország képviselője vesz részt rajtuk, a sportversenyeket az egész világon közvetítik. Az egyik legfényesebb a sporttörténelemben az 1976-os téli olimpia volt.

Ahol az 1976-os téli olimpiát rendezték

Eredetileg azt tervezték, hogy az 1976-os olimpiát az Egyesült Államokban, Denver városában rendezik. A helyi lakosok azonban ellenezték a megrendezését, ennek eredményeként az Olimpiai Bizottság nagyon nehéz helyzetbe került, mivel az olimpiai játékok előkészítése több mint egy évet vesz igénybe. Segít Ausztria, amely 1964-ben már Innsbruckban adott otthont az olimpiának. Az Olimpiai Bizottsággal kötött megállapodások eredményeként Innsbruck ismét otthont adott a téli olimpiai játékoknak.

A versenyen 37 ország 1123 embere vett részt, a játékokon tíz sportágat mutattak be: alpesi síelés, bob, síbiatlon, gyorskorcsolya, síugrás, sífutás, skandináv kombinált, szánkó, műkorcsolya, jégkorong.

Az olimpia eredményei szerint a győztes országokat mindig meghatározzák. Az innsbrucki olimpián meggyőző győzelmet arattak a Szovjetunió sportolói, akik keserű küzdelemben 13 arany-, 6 ezüst- és 8 bronzérmet nyertek. A megtisztelő második helyet az NDK szerezte meg - 7 arany-, 5 ezüst- és 7 bronzérem. A harmadik helyet az Egyesült Államok sportolói kapták, 3 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzérmet kaptak.

A szurkolók az intenzív olimpiára emlékeztek a küzdelem nagy intenzitására. Különösen drámai lett a jégkorongverseny döntője, amelyen régi riválisok - a Szovjetunió és Csehszlovákia válogatottjai - találkoztak. Annak ellenére, hogy a Szovjetunió csapatát tartották favoritnak, az első félidő végére a rivális 0: 2-es pontszámmal nyert. A második félidőben a szovjet hokisok ki tudták egyenlíteni az eredményeket, de nyolc perccel a harmadik félidő vége előtt Csehszlovákia sportolói ismét átvették a vezetést. És csak Alekszandr Jakushev és Valerij Kharlamov góljaival állapították meg a mérkőzés végeredményét - 4: 3 a Szovjetunió válogatottjának javára.

A szovjet korcsolyázók is jól teljesítettek. Páros korcsolyázásban Irina Rodnina és Alekszandr Zaicev nyert aranyat, jégtáncban az elsők Ljudmila Pakhomova és Alekszandr Gorškov voltak.

Szergej Szaveljev nyerte a 30 km-es versenyt a síelők között. A 15 kilométeres távon két első helyezett Nyikolaj Bazhukov és Jevgenyij Beljajev lett. Újabb érmet, bronzot nyertek a csapatversenyben. Az aranyat méltán nyerték el a finn sportolók. A nők is kitűntek - Raisa Smetanina nyerte a 10 kilométeres síversenyt, a szovjet lányok pedig aranyat is szereztek a váltóban.

A biatlonisták is sikert értek el - Nyikolaj Kruglov aranyat nyert az egyéni 20 km-es versenyen. A szovjet sportolók a váltóban is győztek.

Az 1976-os téli játékok Innsbruckban az olimpiák egyik legintenzívebb és legizgalmasabbjai voltak, és örökre bekerültek a sporttörténetbe.