Ahol Az 1992-es Téli Olimpiát Rendezték

Videó: Ahol Az 1992-es Téli Olimpiát Rendezték

Videó: A berlini fal. Öt történet 2024, Március

Az 1984-es Nemzetközi Olimpiai Bizottság 91. ülésszakán Franciaország egyszerre két városát jelölte meg a téli és a nyári olimpia megrendezésére. A "téli opció" szerencsésebb volt - egy további öt európai és egy amerikai várossal folytatott vitában Albertville kisvárosa nyert. Az ország délkeleti részén található, közel Olaszország és Svájc határához.

Ahol az 1992-es téli olimpiát rendezték

Albertville egy 20 ezer fő alatti lakosú kisváros, az Arly folyó partján, a Francia Alpokban. A városban és a szomszédos síterepekben a magasságkülönbség csaknem 1700 méter, Közép-Európa fejlett infrastruktúrája pedig ideális feltételeket teremt a téli sportversenyek megszervezéséhez.

A nyitó és záró szertartásra, valamint a korcsolyázók számára több rajtra külön felkészült egy ideiglenes stadion, 35 ezer néző számára. Ez volt az utolsó alkalom az olimpia történetében, amikor a szabadban korcsolyázó versenyeket rendeztek. A stadionszerkezetek egy részét Barcelonából hozták, ahol ugyanazon év nyári olimpián használták fel őket. Közvetlenül a záróünnepség után szétszerelték, majd később vándorcirkuszként használták.

A verseny többi részét nem magában Albertville-ben, hanem kilenc közeli faluban és üdülőövezetben rendezték. A síugrást és az északi kombinációt Courchevelbe vitték, a síelők Les Arcsban, a síelők pedig Val d'Isère-ben, Les Menuires-ben és Meribelben versenyeztek. Meribelben az olimpiai jégkorong torna mérkőzéseit is megrendezték. A biatlon és a sífutás versenyeit Le Sesy-ben, a freestyle-t Tignes-ben és a curlinget Pralognan-la-Vanoise-ban rendezték. A La Plagne-ban bob és szánkó pályát készítettek.

Összességében a XVI téli olimpiai játékok 7 sportág 57 szakágában versenyeztek. A világ 64 országából származó 1800 olimpikon versenyzett bennük a győzelemért, amelyek közül a legfelkészültebbek az NDK és a Németországi Szövetségi Köztársaság sportolóit nemrég összefogó német csapatban voltak. A németek 26 díjat, 3 érmet nyertek a Szovjetunió hat volt köztársaságának egyesített csapatának képviselői előtt.