Videó: Milyen Volt Az 1980-as Lake Placid Olimpia

Videó: 1980 OWG Lake Placid 30 km C ZIMJATOV ROCHEV LEBANOV 2024, Április

1980 a modern olimpiai mozgalom történetében leginkább a moszkvai nyári olimpia bojkottjáról ismert, de ugyanebben az évben a téli játékokat is megrendezték. Év elején zajlottak az amerikai Lake Placid városban, és semmilyen politikai ütközés nem kísérte őket.

Milyen volt az 1980-as Lake Placid olimpia

A játékok megnyitó ünnepségére, az Egyesült Államok akkori alelnöke, Walter Mondale részvételével, 1980. február 14-én került sor a 30 ezer nézőt befogadó városi versenypályán. A 11 nappal későbbi záróünnepséget pedig a Herb Brooks Arena korcsolyapályán tartották, amelyet kifejezetten az olimpiára építettek. A két esemény között másfél hét telt el két ország - az NDK és a Szovjetunió - sportolóinak dominanciája alatt.

A német olimpikonok nyerték a legtöbb érmet - 23. A biatlonban öt díjat kaptak, a fennmaradó négyet pedig a szovjet sportolók kapták. Bobban két NDK-csapat hatból négy díjat nyert, szánkózásban - kilencből hármat.

A Szovjetunió képviselői hét díjat kaptak a sífutásban, és közülük négy arany volt. A már kialakult hagyomány szerint a szovjet műkorcsolyázók is erősek voltak, két arany-, ezüst- és bronzérmet vittek a közös malacka bankba. De azok a hokisok, akik korábban egymás után ötször lettek olimpiai bajnokok, szenzációsan elvesztették az egyetemistákból és hallgatókból álló amerikai csapatot. Összességében a Szovjetunió sportolói egy éremmel kevesebbet nyertek, mint az NDK csapata, de a Szovjetuniónak több aranyérme volt.

Az amerikaiak a harmadik helyen jártak a díjak számában. A hokisok váratlan aranya mellett az összes többi, az amerikai olimpikonok legmagasabb színvonalú érme a XIII. Téli olimpián Eric Hayden korcsolyázóé volt. Ezeken a meccseken ötször ment rajthoz, és minden alkalommal gyorsabb volt, mint riválisai. Ezzel a vívmánnyal a 21 éves amerikai egymaga az éremranglista harmadik helyére terelheti az Egyesült Államokat. Rajta kívül a gyorskorcsolyapályán Hayden családot az öccse, Erica képviselte, aki szintén nem maradt díj nélkül - bronzot kapott a három kilométeres gyorskorcsolyában.

Az 1980-as téli olimpián összesen 38 díjátadót játszottak, amelyekért 37 ország csaknem 1100 sportolója versenyzett.