Ki A Legfiatalabb Olimpiai Bajnok

Videó: Ki A Legfiatalabb Olimpiai Bajnok

Videó: Az 5 legfiatalabb olimpiai bajnok 2024, Április

Az életkor befolyásolja a sportolók fizikai fejlődését. A sportforma csúcsát körülbelül 20 éves korban érik el, ezt követően fokozatos csökkenés következik be. Ennek ellenére vannak példák nagyon fiatal és nagyon idős sportolók sikeres teljesítményére.

Ki a legfiatalabb olimpiai bajnok

Az olimpiai játékok teljes történetében a legfiatalabb bajnok a francia Marcel Depayet. 1900-ban elnyerte a holland válogatott aranyérmét, az evezés versenyében a duplát coxolta. Az előző kormányos túl nehéz volt, ezért helyébe egy gyermek lépett. Pontos kora nem ismert, de a történészek szerint 8-10 éves volt akkor.

Említést érdemel még Dimitrios Lundras görög tornász, aki 1896-ban 10 évesen és 218 naposan bronzérmet nyert az egyenetlen rúdversenyen.

A nők között a legfiatalabb olimpiai aranyérmes a dél-koreai Kim Yun Mi gyorskorcsolyázó. Az 1994-es rövidpályás váltót nyerte csapatával Lillehammerben.

Jelenleg egyértelmű életkor-korlátozások vannak érvényben az olimpiai játékokon való részvételre, így ezek az olimpiai bajnokok a verseny történetének legfiatalabbjai maradnak. A 14 és 18 év közötti sportolók számára az ifjúsági olimpiai játékokat külön rendezik, azonban a junior versenyek győzteseinek joguk van részt venni az olimpián a felnőtt sportolókkal együtt.

Az egyes olimpiai sportágakra különböző korhatárok vonatkoznak. Például a kézilabdázók nem lehetnek 18 évesnél fiatalabbak, a tornászok pedig 16 évesek. Egyik sportágban sem esik a korhatár 14 év alá. A 2012-es londoni olimpián a litván úszó, Ruta Meilutyte lett a legfiatalabb bajnok. A 100 méteres mellúszás győzelmét 15 éves és 133 napos korában nyerte, ezzel európai rekordot állítva fel.