Videó: 1932-es Téli Olimpia Lake Placidben

Videó: III Зимние Олимпийские игры - Мужское фигурное катание - Лейк-Плэсид, 1932 - Архив ИСУ 2024, Lehet

Az 1932-es téli olimpiát az Egyesült Államokban, Lake Placidben rendezték meg, és ez lett az első olimpiai játék, amelyet Észak-Amerikában rendeztek meg. A globális pénzügyi válság idején történtek, ezért a résztvevő országok és a sportolók számát tekintve észrevehetően elmaradtak az előzőektől.

1932-es téli olimpia Lake Placidben

A téli olimpiát 1924-ben kezdték megrendezni, a Lake Placid verseny történelmük harmadik volt. A pénzügyi világválság érezhető nyomot hagyott a gazdaságukban, a sportolók és a részt vevő országok száma jelentősen csökkent az 1928-as játékokhoz képest. A játékokon 17 ország összesen 252 sportolója vett részt, 150 sportoló képviselte két országot - az USA-t és Kanadát.

A harmadik téli olimpián olyan sportágakat mutattak be, mint a bob, a gyorskorcsolya, a sífutás, az északi kombináció, a síugrás, a jégkorong és a műkorcsolya. A curling és a kutyaszán versenyzés bemutató sportként szerepelt.

Ezeken a játékokon nem voltak a Szovjetunió képviselői, a téli olimpián csak 1956-ban kezdtek részt venni. A csapatverseny első helyét az amerikai sportolók nyerték 6 arany-, 4 ezüst- és 2 bronzéremmel. A második helyet a norvég olimpikonok szerezték meg: 3 arany-, 4 ezüst- és 3 bronzérem. A harmadik helyet a svédek szerezték, egy arany- és két ezüstéremmel. Összesen tíz ország képviselői nyertek olimpiai érmet.

A hokitornán csak négy csapat vett részt - az USA, Kanada, Németország és Lengyelország válogatottja. A meccseket először fedett jégpályán rendezték, a kanadai csapat olimpiai bajnok lett, a második helyet az USA sportolói kapták, a harmadikat Németország nyerte.

A bobpályán az amerikaiaknak nem volt egyenrangújuk, az összes aranyat, egy ezüstöt és egy bronzot elvettek a két lejátszott éremkészletből. Az Egyesült Államok sportolói ugyanolyan lenyűgözően teljesítettek a gyorskorcsolyában, és mind a négy távon aranyat vittek.

A sífutásban a fő éremért folytatott harc svédek, finnek és norvégok között zajlott. A rövid, 15 kilométeres versenyen a svédek aranyat és ezüstöt vittek, a finnek a bronzig jutottak. Az 50 km-es maratonon a finn síelők aranyat és ezüstöt, a norvégok pedig bronzot nyertek. Végül a skandináv versenyben a teljes dobogó a norvég sportolóké volt. Síugrásban is uralkodtak, mindhárom érmet megszerezték.

A műkorcsolyázók között a férfi korcsolyázásban az osztrák Karl Schaeffer, a nőknél a norvég Sonya Henie nyert. A párkorcsolyában aranyat André Brunet és Pierre Brunet kapott.