Tollaslabda Szabályai

Tartalomjegyzék:

Videó: Tollaslabda Szabályai

Videó: Sportágismeret: Tollaslabda 2024, Április

A tollaslabda a legtöbb ember számára egy tengerparti vagy nyaralójáték. Leggyakrabban gyerekek játszanak vele, és a játék komolytalannak számít. De ha megtanulja a szabályokat, meghúzza az elválasztó hálót és gyakorol, akkor igazi versenyeket rendezhet barátaival.

Tollaslabda játszható komoly ill

Felkészülés a játékra

A tollaslabda sportváltozata magában foglalja a helyszín és a felszerelés megszervezését az összes szabály szerint. Ehhez jelöljön meg egy lapos területet, amelynek mérete 13, 4 x 5, 18 m, és ossza szét. Az elválasztó rács szélei mentén 1,55 m magasságú állványokat szerelnek fel, amelyekre 15x15 mm és 20x20 mm közötti cellákat tartalmazó rácsot húznak.

A "strand" változatban a játékot 10 vagy 15 pontig tartó háló nélkül játszják.

Szintén a játékhoz vesznek egy tollat (szintetikus vagy parafából, bőrből és tollból készült) és speciális ütőket. A játékstílustól függően a sportolók különböző nyélhosszúságú és húzófeszültségű ütőket választanak, súlyuk 70 és 100 g között lehet.

Rajzolás és kiszolgálás

A tollaslabda játékának fő feladata az ellenfél által a hálón keresztül beadott tollaslabda legyőzése és megtenése, hogy ezt a sportfelszerelést ne tudja visszaküldeni. A transzfer földhöz érését pontként értékeljük.

Játszhatsz egy az egyben vagy kettes csapatban. A játék mindenesetre dobással kezdődik, ahol a pálya felét és az első szervert választják ki. Átlósan szolgál, a pálya bal vagy jobb szélétől. Az ütés iránya alulról felfelé halad, míg a zsinórnak a derék szintje alatt kell lennie. Ha az ellenfél visszafoglalta a zsinórt, a gyűlés addig kezdődik, amíg le nem esik a pályára. Ha a szerver ellenfele megkapja a pontot, akkor a szolgáltatás neki megy. Ha a szerver elnyerte a pontot, fenntartja a jogot a kiszolgálásra. Páros esetén a csapattársak sorra szolgálnak.

Pontozás

Minden játékos kap egy pontot, ha:

- az ellenfél nem verte le az ingát, és a pályán belül a földre esett;

- maga ellenfele küldte ki a ziccert a pályáról;

- a második játékos megsérült, ütővel vagy testtel érinti a hálót, vagy nem szolgál fel.

A pontozás a régi vagy új szabályok szerint történhet. Az első változatban a férfiak addig játszanak, amíg az egyik ellenfél 15, a nők - 11 pontot nem kap. 2006 óta minden hivatalos verseny 21 pontot ér el minden játékban. Ha a játékosok 20: 20-nál döntetlent hoznak, akkor további két pontra van szükségük a győzelemhez. Alternatív megoldásként az nyer, aki elsőként szerez már 30 pontot.

A mérkőzés általában három játékból áll.

Minden játékban akár 60 másodperces szünetet is tarthat, de csak akkor, ha az egyik ellenfél 11 pontot szerez. A játékok közötti szünetek nem haladják meg a 2 percet.

Az előző meccs megnyerése után a játékos vagy a csapat megkapja a jogot a következő játékra. Ugyanakkor minden játék előtt megváltoztatják az oldal oldalát, a harmadik részben pedig 11 pont után.

Különleges rendelkezés

A játékvezető vitatott kérdést nyilváníthat és több esetben leállíthatja a játékot: