1988 Calgaryi Téli Olimpia

Videó: 1988 Calgaryi Téli Olimpia

Videó: Гордеева и Гриньков: произвольная программа 1988 2024, Április

A NOB Baden-Badenben tartott 88. ülésszakán a kanadai Calgary város megkapta a XV. Téli olimpiai játékok rendezési jogát. Ez volt a harmadik próbálkozás a város képviselőinek részéről, és másodszor is siker koronázta. Az 1988-as játékok sportprogramja az előző olimpiához képest egyszerre hét tudományággal bővült, ezért a verseny teljes időtartama 16 napra nőtt.

1988 calgaryi téli olimpia

Különösen a calgaryi olimpia és a szomszédos város, Canmore számára öt új sportlétesítményt építettek, és több meglévő rekonstruáltak. A XV. Téli olimpiai játékokat hivatalosan 1988. február 13-án nyitották meg a McMahon City Stadionban. Ezt megelőzően az olimpiai fáklyafutó 88 napig haladt át az országon - a fáklya 18 ezer kilométert tett meg nemcsak a futók kezében, hanem a hórobogókon és a kutyaszánokon is. Ez volt az egyik leghosszabb fáklyás váltóverseny a téli olimpia történetében.

Az 1988-as játékokat az előzőekhez hasonlóan a Szovjetunió és az NDK sportolóinak vitathatatlan vezetésével rendezték. Ezúttal a szovjet olimpikonok mind a díjak számában (29 kontra 25), mind a minőségükben (további 2 aranyérem) megkerülhették a németeket. A szovjet sportolók által elért 11 legmagasabb szintű érem közül ötöt férfiak és nők sífutásában szereztek. A páros műkorcsolya mindkét szakágában az első és a második helyet a Szovjetunió képviselői szerezték meg. A Szovjetunió válogatottja ismét nyert a hokitornán. Az NDK sportolóinak nem voltak egyenrangújaik a szánkósportban - három szakágban kilencből hat díjat nyertek, egy ezüstöt és egy bronzot veszítettek nyugat-német szomszédaiknak, és csak egy bronzot a szovjet sportolónak. A kelet-németországi olimpikonok a gyorskorcsolya versenyeken is kitűntek, és rohadt tucat érmet nyertek bennük.

Az amerikai sportolók még az előző szarajevói olimpiánál is rosszabbul teljesítettek. Az érmek számát tekintve az amerikai csapat a kilencedik helyen állt, három díjat nyert gyorskorcsolyában és műkorcsolyában. A 15 téli játék házigazdája eggyel kevesebb érmet kapott, de arany nem volt közöttük. Összesen 46 díjátadót játszottak, és 57 országból több mint 1400 sportoló versenyzett értük.