1994-es Téli Olimpia Lillehammerben

Videó: 1994-es Téli Olimpia Lillehammerben

Videó: DIGI Sport, Reggeli Start - Fehér Zsófia, Bekényi Ádám 2024, Április

67 ország 1737 sportolója vett részt a XVII. Téli olimpiai játékokon Lillehammerben (Norvégia). 12 sportágban 61 díjcsomagért versenyeztek. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság két évvel az előzőek után szervezte meg ezeket a játékokat a nyári és a téli olimpia időzítésének elkülönítése érdekében.

1994-es téli olimpia Lillehammerben

Először Lillehammerben a volt Szovjetunió sportolói külön csapatokként játszottak, míg az orosz csapat kiváló eredményeket mutatott be, mivel a legtöbb aranyérmet szerezte meg - 11. Ennek eredményeként az első csapat helyet szerezte meg, azonban veszített a a norvégok által elért összes érem száma - 26 versus 23.

Az oroszok szinte az összes aranyat elvitték a műkorcsolyában: Alekszej Urmanov a férfi egykorcsolyában, Oksana Grischuk és Jevgenyij Platov a táncpárok versenyében, a játékok újabb diadala Jekatyerina Gordejeva és Szergej Grinkov páros volt. A szovjet műkorcsolya-iskola képviselője, ukrán Oksana Baiul szintén nőknél nyert.

Kiválóan teljesített az orosz biatloncsapat, amelyben Sergey Chepikov ragyogott, aki megnyerte a sprintet. Az Anfisa Reztsova által vezetett női csapat nyerte a váltót, a férfiak előre engedték a német válogatottat, és ezüstöt szereztek. Újabb aranyérmet hozott csapatunkba a férfi 20 km-es verseny győztese, Szergej Taraszov.

A Lyubvi Egorova, Elena Vyalbe, Larisa Lazutina és Nina Gavrylyuk alkotta női sícsapat senkinek sem hagyott esélyt. Lyubov Egorova lett a lillehammeri játékok háromszoros bajnoka, aki a klasszikus ütéssel az öt kilométeres futamot és a Gundersen-rendszer szerinti 15 km-es versenyt is megnyerte. Ebben a sportágban a férfiaknál a norvég Bjorn Daly volt csodálatos, aki két aranyat és ezüstöt nyert. Üzbegisztán megszerezte az első olimpiai aranyérmet. Lina Cheryazova volt a legjobb freestyle akrobatikában, amelyet először a fehér olimpián mutattak be.

Sajnos az orosz hokisok érmek nélkül maradtak. Az elődöntőben alakulatunk nem tudott túljutni a svédeken, a harmadik helyért vívott mérkőzésen pedig a finnek veszítettek. Az utolsó történelem, az Svédország – Kanada az olimpiák történetében először szétlövéssel zárult, amelyben a svédek voltak pontosabbak. A Lillehammer további hősei közé tartozik a norvég korcsolyázó, Johan-Olaf Koss, aki három távon nyert.