1952-es Téli Olimpia Oslóban

Videó: 1952-es Téli Olimpia Oslóban

Videó: Olympisk Tilbakeblikk - Oslo 1952 2024, Április

Ennek az olimpiának a helyszínét először a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjainak szavazata határozta meg, és nem egy értekezlet. Ezenkívül ezek az első téli játékok, amelyek a zsúfolt európai fővárosban zajlottak, és amelyek ünnepélyesebbé tették a versenyt.

1952-es téli olimpia Oslóban

Az 1952-es téli olimpia nagy érdeklődésnek örvendett, mivel Norvégia a téli sportok vitathatatlan vezetője. A megmérettetésen 30 ország válogatottja vett részt. Először Új-Zéland és Portugália sportolói érkeztek a játékokra. Németország és Japán válogatottját engedélyezték, az NDK csapata nem volt hajlandó részt venni. A Szovjetunió alig egy évvel ezen olimpia előtt lett a NOB tagja, és az alacsony eredményektől tartva a sportvezetés csak megfigyelőket küldött Norvégiába.

A játékok kezdetére a norvégok megépítettek egy modern bobpályát, egy hatalmas Bislett-stadiont és rekonstruálták a híres Holmenkollen ugródeszkát. Oslo keleti részén egyedülálló fedett korcsolyapálya, a "Jordan Amphi" nyílt meg, amely megfelel a jégkorong bajnokságok lebonyolításához szükséges összes nemzetközi követelménynek.

A központi sportaréna építése során számos technikai fejlesztést vezettek be. A kommentátorokat modern felszereléssel látták el. Az állomás északi részét újságírók kapták, és telefonos asztalokkal rendelkeztek. A lelátók alatt modern orvosi központ kapott helyet. A játékok másik technológiai újítása a számítógépek használata volt a korcsolyázók teljesítményének kiszámításához.

22 díjcsomagot játszottak nyolc sportágban - bob, alpesi sí és gyorskorcsolya, kombinált síelés, sífutás, síugrás, jégkorong és műkorcsolya. A Games-52-en először rendeztek síelők közötti versenyeket a 10 kilométeres versenyen, ahol a finn Lydia Videman nyert. A labdahokit kiállítási versenyként rendezték.

Az olimpia hőse a norvég gyorskorcsolyázó, Hjalmar Andersen volt, aki három aranyérmet nyert. Az amerikai síző, Andrea Lawrence-Mead és a német bobos Andreas Ostler két-két aranyérmet nyert.

A verseny házigazdái a csapatversenyben nyertek, 16 éremmel, köztük 7 arany-, 3 ezüst- és 6 bronzéremmel. A megtisztelő második helyet az amerikaiak szerezték 11 éremmel, a harmadik helyet Finnország válogatottja szerezte meg.