Videó: Téli Olimpia 1924 Chamonix-ban

Videó: Chamonix 1924, First Ever Winter Olympics 2024, Április

1924-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgy határozott, hogy a téli sportversenyeket külön olimpiának tekinti. Az első téli olimpiát Franciaország Chamonix városában rendezték.

Téli olimpia 1924 Chamonix-ban

Az olimpia fő részére - a nyári sportágakra - 1924-ben került sor Párizsban. Ugyanakkor úgy döntöttek, hogy a verseny egy részét átadják Chamonix-nak, hogy az alpesi pályákon bajnokságokat szervezzenek a síelők között.

Összesen 17 ország sportolói vettek részt az első téli olimpián. A Szovjetunió nem vett részt sem a téli, sem a nyári játékokon, mivel ezt az államot a világ legtöbb országa nem ismerte el. Csak Európa és Észak-Amerika csapatai vettek részt a játékokon.

Az első téli játékokon teljes nyitó- és záróünnepség volt. A házigazda államfő azonban nem vett részt az olimpia megnyitóján, ami a hagyományok enyhe megsértését jelentette. Az olimpiai láng nem gyulladt meg, mivel ez a hagyomány később megjelent, de az olimpiai esküt már kimondták.

A rajtokat 9 sportágban tartották, köztük sífutás, bob, jégkorong, síugrás, gyorskorcsolya. A nők csak műkorcsolyában versenyezhettek - egyesben és párban.

A nem hivatalos csapatverseny első helyezettje Norvégia lett. Az ország sízői hagyományosan erős versenytársak voltak. Szinte az összes aranyérmet megkapták szakterületükön. A finn csapat a második helyet szerezte meg. A finnek a dobogó jelentős részét a gyorskorcsolya versenyeken szerezték meg. A harmadik Ausztria lett, amely két aranyérmet kapott műkorcsolyában.

Kanada, anélkül, hogy az éremranglistán vezető lett, megerősítette a jégkorong világelső szerepét - a kanadai csapat aranyat nyert.

Általában az első téli olimpiai játékok annyira sikeresek voltak, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgy döntött, hogy a nyáriakhoz hasonlóan 4 évente megrendezi őket. 1994 óta pedig megváltozott a téli olimpia ciklusa - most 2 évvel később kerül megrendezésre, mint a nyári.