Videó: 1960-as Nyári Olimpiai Játékok Rómában

Videó: Koko vs Mesa 1996 Atlanta 2024, Április

A 17. nyári olimpiát Rómában rendezték 1960-ban, augusztus 25. és szeptember 11. között. Négy évvel korábban az olasz Cortina d'Ampezzo tartomány már otthont adott a téli olimpiai játékoknak, de a nyarat először tartották meg, így az olaszokat nagy lelkesedéssel fogadták.

1960-as nyári olimpiai játékok Rómában

Az 1960-as nyári olimpián 83 ország 5338 sportolója vett részt. Az olimpiai lángot a fiatal olasz sportolók között megrendezett kereszt győztesévé választott 18 éves futó, Giancarlo Paris gyújtotta meg. Giovanni Gronchi, Olaszország elnöke beszédet mondott a játékok megnyitóján.

A XVII. Nyári olimpiai játékok eredményei szerint a Szovjetunió válogatottja a csapatok besorolásában az első helyet szerezte meg a díjak számában. A Szovjetunió sportolói 43 arany-, 29 ezüst- és 31 bronzérmet nyertek. A második helyet az amerikai olimpikonok szerezték meg - 34 arany-, 21 ezüst- és 16 bronzérem. Az olimpia házigazdái feljutottak a harmadik lépcsőre, 13 aranyat, 10 ezüstöt és 13-at nyertek

bronzdíjakat, ami az olasz sportolók kétségtelen sikere volt.

A római olimpián a szovjet sportolók nagyon jól teljesítettek, a művészi torna 16 érméből 15-öt nyertek. Larisa Latynina tornász 6 díjat kapott - három aranyat, két ezüstöt és egy bronzot.

A Szovjetuniót képviselő súlyemelők remekül teljesítettek. Jurij Vlasovot az év legjobb sportemberének nevezték. A verseny során mindhárom mozgásban olimpiai rekordokat állított fel a nehézsúlyú sportolók számára. Az általa felállított rekordok tisztán és bunkón, valamint mindenfelé világrekordok is voltak.

Az evező, Vjacseszlav Ivanov megismételte melbourne-i sikerét, egyéniben aranyérmet nyert. A többi evezőnk is sikeres volt. A leningrádi Oleg Golovanov és Valentin Boreiko elsőként fejezték be a távot a kétsoros evezésben. A moszkvaita Antonina Seredina két aranyérmet nyert kajakozásban. A fehérorosz kenusok, Leonid Geishtor és Sergey Makarenko nyerték az 1000 méteres futamot.

Az atlétika legjobbjai a nők között: Ljudmila Sevcsova (Dnyipropetrovszk) - 800 méteres versenyen; Irina Press (Leningrád) - 80 méter gátfutás; Vera Krepkina (Kijev) - távolugrás; Tamara Press - lökés; Nina Ponomareva - diszkoszvetés; Elvira Ozolina - gerelyhajítás. Kivétel nélkül az összes olimpiai játékot nyert szovjet sportoló új olimpiai rekordokat döntött.

Az 1960-as római nyári olimpia záróünnepségét 90 000 néző jelenlétében tartották, akik az eseményen résztvevő országok zászlaival köszöntötték a zászlóvivőket. Búcsúbeszédek, katonai együttes, ünnepélyes menetelés, az olimpiai láng lassú oltása - így került a történelembe a római olimpia.