Milyen Volt Az 1928-as St. Moritz-i Olimpia

Videó: Milyen Volt Az 1928-as St. Moritz-i Olimpia

Videó: OLYMPIALAISKISAT AMSTERDAMISSA 1928 2024, Április

Az 1928. évi második téli olimpiát február 11. és 19. között rendezték St. Moritzban (Svájc). A játékok versenyzői Enelberg, Davos és St. Moritz voltak. Ez utóbbi választása annak köszönhető, hogy ezen a helyen jó sípályák vannak.

Milyen volt az 1928-as St. Moritz-i olimpia

Az 1928-as téli olimpián 25 ország vett részt, 491 sportoló (ebből 27 nő volt). Az érmeket hat sportprogram 13 számában osztották ki.

A gyorskorcsolyában és a síelésben a verseny fokozódott, de az eredmény gyakorlatilag nem különbözött az első olimpiai játékok 1924-es eredményeitől. A norvég sportolók a négy aranyérem közül csak egyet veszítettek el (síelés).

Jégkorcsolyában a finn Klas Thunberg két aranyérmet nyert 1500 m és 500 m távokon. A norvégok, Bernt Evensen és Ivar Ballangrud, egy-egy aranyat szereztek ugyanazokon a versenyeken.

Svéd síelők nyerték meg az 50 km-es versenyt. Szakértők szerint az olvadás miatt a duzzadt nehéz sípálya megakadályozta a norvégokat abban, hogy bemutassák magas futástechnikájukat. A 18 km-es táv megtétele, amikor még nem volt olvadás, a norvég síelők sokkal erősebbnek mutatkoztak, mint riválisaik. Az aranyat ezen a távon Johan Grottmsbroten vitte el, ő volt az első a biatlonban is.

A csontvázversenyeken szereplő svájci sportolóknak egyetlen érmet sem sikerült megszerezniük. De az amerikaiaknak sikerült aranyat és ezüstöt nyerniük a nagy sebességű szánversenyeken. Az amerikai résztvevők bobban is erősebbnek bizonyultak a többieknél - a második amerikai csapat nyert, az első a második helyet szerezte meg.

A jégkorong tornát a kanadaiak nyerték meg. Egyetlen gólt sem adtak svédországi riválisaiknak.

A műkorcsolya verseny során csak a svéd Gillis Grafström tudta megvédeni a bajnok címet, 1924-ben érmet szerezve. A nők közötti versenyben a bajnokságot Sonya Heni, norvég műkorcsolyázó nyerte, aki egy évvel az olimpia előtt világbajnok lett. Páros korcsolyázásban Pierre Brunet és Andre Joly francia műkorcsolyázók vettek aranyat. Az osztrák műkorcsolyázók két ezüst- és bronzérmet kaptak.

A csapatversenyben az 1924-es játékokhoz hasonlóan Norvégia sportolói nyertek, akik 93 pontot kaptak (15 érmet, ebből 5 aranyat, 5 ezüstöt és 5 bronzot). A második helyen az amerikaiak álltak, akik 45 pontot szereztek (6 érem: 2 arany, 2 ezüst és 2 bronz). A harmadik helyet Svédország sportolói szerezték meg, akik 35 pontot szereztek (5 érem: 2 arany, 2 ezüst és 1 bronz).