A Legvitatottabb Olimpiai Bajnokok

Videó: A Legvitatottabb Olimpiai Bajnokok

Videó: Az 5 legfiatalabb olimpiai bajnok 2024, Április

Annak ellenére, hogy az olimpia alapvető rendelkezései a béke, a barátság és a kölcsönös megértés, a verseny a versenyen bosszúval bontakozik ki. Néhány sportoló készen áll arra, hogy botránnyal szó szerint kitépje az érmet. És nagyon sok ilyen harcos van.

A legvitatottabb olimpiai bajnokok

A történelem egyik legbotrányosabb olimpiája az, amelyre 1912-ben került sor. A rajta rögzített összes jogsértés és összevissza felsorolása elfér egy külön, 56 oldalas könyvben. Az olimpia egyik leghírhedtebb botránya egy amerikai sportolót érintett. Születése óta indián volt. A versenyen rögtön 2 aranyérmet kapott, és e játékok vezetője lett. Az amerikai vezetés azonban nem volt elégedett azzal, hogy az első helyet a törzs képviselője foglalta el, akivel az amerikaiak kibékíthetetlen nézeteltérések voltak. Amerika pedig önállóan követelte a bajnok éremtől való megfosztását (annak ellenére, hogy ezek a díjak az Egyesült Államok kincstárában voltak), arra hivatkozva, hogy profi sportoló, és nem vehet részt az amatőr játékokon. Ezt követően elvették az érmeket, és a bajnok karrierje megtört.

Az Egyesült Államok 1904-es játékain botrány alakult ki a maratonfutókkal. Ez a tudomány volt az egyik legígéretesebb abban az időben. Elsőként az amerikai Fred Lorz érkezett a célba, aki jelentősen megelőzte riválisait. Később kiderült mozgékonyságának titka. A pálya körülbelül harmadának lefutása után megállt. Az ok egyszerű volt - görcsbe szorult a lába. Ekkor azonban az egyik szurkoló megfordította a sportolót, aki bálványait egy autóban kísérte végig a közeli haladó autópályán. Meghívta az elmaradt maratoni futót, hogy adjon neki emelést. Így szinte célba értek. De amikor Fred Lorz kiszállt az autóból, hogy továbbfusson, a közönség meglátta a lelátón. Tehát kiderült a megtévesztés. Ezután átadták az érmet a célba érkező második sportolónak. Kiderült azonban, hogy nem minden volt olyan gördülékeny a versenyével. Szó szerint a pálya végén rosszul érezte magát, edzője érzéstelenítő injekciót adott, amelyet most doppingnak tekintenek.

Hitler diktatúrája nyomot hagyott az 1936-os olimpián. Ezután a versenyben az arany versenyzőjét Svájcból eltávolították a versenyből. Az ok meglehetősen tipikus erre az időre és a Fuhrer politikájára - a sportoló zsidó nőt vett feleségül.

1972-ben, az olimpiai játékokon vita alakult ki az Egyesült Államok és a Szovjetunió kosárlabda-válogatottjai között. A játékvezetők 3 másodperccel a hivatalos idő vége előtt megszegték a szabályokat és szirénáztak, jelezve a találkozó végét. Ennek eredményeként a Team America nyert. Az eredmények megtámadásának oka azonban éppen ez a szabálysértés volt. Az utolsó félidőt újra kellett játszani. A hosszabbításban a Szovjetunió válogatottja teljesíteni tudta a szükséges dobást, és győztes lett. Az amerikaiak akkor veszítettek először. Emiatt bojkottálták a díjátadást.

Számos olyan sportolót, aki megnyerte a bírói hibák olimpiáját, botrányos bajnoknak is lehet nevezni. 1932-ben került sor Los Angelesbe. Itt szinte minden verseny megszakadt a bírók és a játékvezetők helytelen munkája miatt. Így például az a sportoló, aki 2 méterrel kevesebbet futott, mint a második helyen végzett, 200 méteres versenyen nyert. Ezt a pályák technikai hiányosságainak tulajdonították.

Az első doppingbotrány 1988-ban bontakozott ki Szöulban. Ezután a kanadai sportoló-futó váratlanul magas eredménnyel - 9,79 másodperccel - fejezte be a távot. Természetesen aranyérmet kapott. Két nappal később azonban megfosztották tőle, mivel a bajnok doppingot alkalmazott.

A Salt Lake City-i olimpia botrányokban is gazdag. Az orosz szurkolók boldogan ünnepelték Elena Berezhnaya és Anton Sikharulidze sport műkorcsolya első helyét. Az amerikai félnek azonban nem tetszett ez az összehangolás, mert a kanadaiak voltak a kedvenceik. Elkezdődött a beszélgetés arról, hogy az oroszok megvesztegették a bírákat, aminek eredményeként díjat kaptak. A további pletykák elkerülése érdekében soha nem látott döntés született, és két pár - orosz és kanadai - elment az aranyérmek díjátadójára.

Irina Slutskaya egyéni sportolónak is gondjai voltak az érem megszerzésével. A bírák úgy vélték, hogy az amerikai Sarah Hughes programja jobb, mint az oroszé. Nemzetközi megfigyelők szerint azonban egyáltalán nem erről volt szó. De a bírák továbbra is hajthatatlanok voltak - ennek eredményeként Slutskaya a második helyet szerezte meg.

Ugyanezen az olimpián újabb baj történt Larisa Lazutina orosz síelővel. Abban a pillanatban, amikor már egy lépésre volt az aranyérmetől, kizárták, elmagyarázva, hogy a sportoló a teszt eredményei szerint illegális drogokat szedett.