Téli Olimpia 1964 Innsbruck

Videó: Téli Olimpia 1964 Innsbruck

Videó: Гірські лижі 1964 Olympics, alpine skiing 2024, Lehet

Az 1964-es fehér olimpia rendezési jogáért az osztrák Innsbruck városának meg kellett versenyeznie a kanadai versenyzővel, Calgaryval és a finn Lahtival. A IX. Téli olimpiai játékok rendezéséről Ausztriában a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1955-ben, abszolút szavazattöbbséggel döntött. Az ülés 49 résztvevője Innsbruckra szavazott, míg a másik két versenyző közül senki sem kapott tíz szavazatot.

Téli olimpia 1964 Innsbruck

Az olimpiára való felkészülés nem volt egyszerű. Az alpesi tél enyhe és kevés hó volt. A síelők, szánkók és bobosok pályáján lévő havat kézzel kellett leszállítani és lefektetni. A katonák részt vettek ebben. Nem minden versenyt rendeztek Innsbruckban. A sífutásra Seefeldben került sor, Iglsben bob- és szánpályákat fektettek le, a szlalomisták pedig Lizumban tartották versenyeiket. A versenyeket január 29-től február 9-ig tartották. 34 díjcsomagot játszottak.

Az innsbrucki olimpia elsősorban annak köszönhető, hogy azon ázsiai országok csapatai vettek részt benne, ahol korábban a téli sportok nem voltak különösebben népszerűek. A KNDK képviselője, Han Pil Hwa, még ezüstérmes lett a gyorskorcsolyában. Indiából és Mongóliából is érkeztek sportolók Innsbruck pályájára.

Néhány új tudományág megjelent az 1964-es olimpiai programban. Tehát három éremkészletet játszottak a szánhúzó sportokban - férfi és női egyesben és férfi párosban. A "repülő síelők" mostantól egy második ugródeszkával rendelkeznek. A bobos versenyzők nyolcéves szünet után tértek vissza az olimpiai pályákra. Összesen 36 ország 1091 sportolója vett részt a versenyen, közülük 892 a férfi programban, 199 a nőknél.

Lydia Skoblikova szovjet sportoló lett a IX-es téli olimpia hősnője. Gyorskorcsolyában nem volt egyenlő, 4 aranyérmet nyert minden női távon - 500, 1000, 1500 és 3000 méteren. Klavdia Boyarskikh szovjet síző remekül teljesített. 3 aranyérmet vitt el - az egyéni 5 és 10 km-es versenyeken, a női síváltóban pedig 3X5 km-en. A francia alpesi sípáros Christine és Mariel Gorchel szintén örökre megmaradt a sport történetében. A francia nők az összes alpesi síágban arany- és ezüstéremért versenyeztek.

Sok "olimpiai rekordot" regisztráltak Innsbruckban 1964-ben. Ez volt az első olimpia, amely példátlan érdeklődést váltott ki a közönségből. Több mint egymillió ember vett részt a standokon. Sajnos a rekordok között volt néhány szomorú is. Soha még nem volt ennyi sérülés az olimpiai játékokon, és az előversenyek szánkópályáján az angol sportoló, Kazimierz Sksipiecki meghalt. A tragédiát nehéz pálya és nehéz időjárási körülmények okozták.

Az egyik legfontosabb olimpiai elv a kölcsönös tisztelet. Az olimpiai Innsbruckban első alkalommal adományoztak nemességi érmet. Eugenio Monti, az olasz bobos megkapta. A páros bobverseny során az egyik alkatrész eltűnt riválisaitól Nagy-Britanniában. Az olasz sportoló odaadta nekik az övét. A britek győztek a pályán, és Monty cselekedete örökre bekerült a sport történelmébe, példaként szolgálva a riválisokkal szembeni igazán olimpiai hozzáállásról.

A Szovjetunió sportolói remekül teljesítettek a IX-es téli olimpián. 25 díjat nyertek, amelyek közül 11. a legmagasabb színvonalú volt. Nyolcszor a szovjet sportolók a dobogó második fokára, hatszor pedig a harmadikra kapaszkodtak fel. A szovjet válogatott versenyét a nem hivatalos csapatversenyben Ausztria és Norvégia csapata hajtotta végre. Az osztrákok 4, a norvégok 3 aranyérmet szereztek.